HISTORIE OBCE A SBORU

Podle dochovaných záznamů je ověřeno, že obec Budíkovice se datuje již od r. 1227. Jsou to první zprávy o této obci, která byla srubová s doškovou krytinou. Na hliněné podlaze bylo ohniště. Černé kuchyně začaly až mnohem později. Při této primitivnosti nebyla nouze o požáry a těch se naši předkové báli nejvíce.

Při válečných nájezdech Matyáše Korvína a za třicetiletých válek byla obec několikrát vypálena a vždy znovu vstala z trosek a popela. Naši předkové neopustili místa svého rodiště a pokaždé znovu svá obydlí postavili.

Podle ústního podání vypukl kolem roku 1800 požár na horní straně návsi a celá polovina obce shořela. Požár vznikl překypěním sádla na ohništi a plamen vyběhl na doškovou střechu. Po uplynutí několika dalších roků shořela další srubová chalupa na návsi u rybníka. V roce 1897 by ze msty zapálena srubová stodola a od ní vzňala další. V roce 1903, začátkem října, vypukl požár plné stodoly obilí. Po těchto požárech si obec na několik let oddychla, avšak v září 1941 vznikl požár rodinného domu č. 35 a zde se projevil nedostatek obce a to, že v ní nebyl hasičský sbor. Po uvážení tehdejších zástupců obce, byl r. 1942 hasičský sbor v Budíkovicích založen. Tehdejší hasiči začali s výcvikem a postupným vybavováním technikou a později i stejnokrojem. Za několik roků po založení sboru byla pořízena dvoukolová stříkačka DS8, výrobek pražské firmy Ebert. Na toto vybavení bylo zapotřebí různých druhů objednávek (jako sádlo, maso, vajíčka, drůbež, apod.). Rovněž stejnokroje byly takto pořizovány a financovány samotnými členy. První stejnokroje ušil Karel Krejčí z Benetic. První požární stříkačka byla několik let umístěna ve stodole Josefa Líbala č. 25 a později u Josefa Cahy č. 13.

Po postavení požární zbrojnice r. 1958 se začala doplňovat a modernizovat požární technika. Nejprve byla pořízena dvoukolá stříkačka DS16, pak požární automobil Tatra T805 (jednalo se o vyřazené auto od ministerstva Národní obrany z letiště Brno) a další motorová stříkačka PS8. Na kulturním domě byla také zřízena požární siréna. V 80. letech byl dosluhující automobil T805 nahrazen v té době celkem moderní Avií A30 i když jen ve valníkovém provedení s krycí plachtou a pořízena první motorová stříkačka PS12, která nahradila v té době již nefunkční DS16.

SOUČASNOST

MUŽI

Po úspěšných letech, kdy tým mužů dosáhl na zlatý hattrick (mistři Třebíčské ligy v letech 2006, 2007 a 2008) došlo ke stagnaci a mužstvo mužů několik sezón závodilo pouze příležitostně a na okrskových soutěžích.

V roce 2019 došlo k opětovnému startu družstva mužů v Třebíčské lize, v omlazené sestavě dosáhli muži na celkově 11.. místo ze ziskem 77 bodů (nejrychlejší požární útok byl za 18,47).

DĚTI A DOROST

V letním období se účastníme závodů Třebíčské okresní ligy v požárním útoku. Jde cca o 13 závodů, od května do konce června a pak v září, závody se konají vždy v sobotu nebo neděli. Soutěž probíhá v kategorii mladší (5 - 11 let) a starší (12 až 15 let). Mimo tyto hlavní závody jezdíme i na pohárové (jednorázové) soutěže, podle zájmu dětí. Dorostenci objíždí republikové závody v běhu na 100 m s překážkami. Vždy cca v polovině srpna pořádáme pro děti krátké (Pá, So, Ne) "soustředění" v některém z blízkých rekreačních středisek.

V zimní období (konec října až polovina března) chodíme trénovat 1x týdně do tělocvičny (kromě vánočních a jarních prázdnin), v zimě se účastníme halových závodů ve štafetě 4 x 60 metrů (jedná se celkem o 4 závody). Hlavní kategorie v těchto závodech jsou pro nás 4 - přípravka, nejmladší, mladší a starší. I v zimě probíhá utužování kolektivu na společných akcích (bownling, bruslení, ukončení sezóny).