PLNĚNÍ ODZNAKŮ ODBORNOSTI

VELITEL - zná hlavní zásady při výjezdu jednotky k požáru nebo mimořádné události, zná základní činnosti prováděné při zásahu a po ukončení zásahu, zná nebezpečí, která hrozí na místě požáru nebo zásahu. Odznak plní děti od 11 - 18 let (starší kategorie nebo dorost).

CVIČITEL - Je nositelem odbornosti preventista a strojník, dokáže zorganizovat nástup kolektivu a podat hlášení, je pomocníkem vedoucího při práci s kolektivem, prokáže znalost vázání uzlů a smyček používaných v PO. Odznak plní děti od 11 - 18 let

PREVENTISTA - zná hlavní příčiny vzniku požáru, zná telefonní čísla tísňového volání, zhotoví nejméně 2 výkresy, plakáty nebo také nástěnky s námětem požární ochrany, umí vyhledat jednoduché požární závady. Odznak plní děti ve věku 8 - 15 let (starší kategorie).

KRONIKÁŘ - Nejméně půl roku pečuje o kroniku kolektivu, zná základní fakta o historii hasičstva v Čechách a na Moravě i v místě, kde působí jeho kolektiv MH, získává dokumentační materiál, který využívá k propagaci hasičstva a hnutí mládeže.

STROJNÍK - zná běžnou techniku používanou u hasičů, všechny její části a také její údržbu. Zná druhy a způsoby použití běžných technických prostředků požární ochrany. Zná prakticky optické signály používané v PO. Odznak plní děti ve věku 8 - 15 let (starší kategorie).

INSTRUKTOR - zná hlavní základy pedagogiky a psychologie, bezpečnosti práce při činnosti s dětmi a základy zdravovědy. Zná základní dokumentaci kolektivu. Má znalosti Směrnice hry Plamen. Odznak plní děti od 11 - 18 let po splnění odbornosti CVIČITEL.