VÁZÁNÍ UZLŮ

Znát různé uzly je v hasičské praxi důležité. Nejčastěji používáme několik základních uzlů, které musí každý mladý hasič perfektně ovládat. Využije je nejen na soutěžní hře Plamen, ale také v soutěžích přímo věnovaných uzlování.

Tesařský uzel

• pomocí tohoto uzlu můžeme lehce připevnit lano ke kmenu, větvi, potrubí atd.
  • čím více je nosné lano zatěžováno, tím pevnější je sevření smyčky,
  • při proměnlivém zatížení hrozí nebezpečí uvolnění nebo sklouznutí uzlu, proto je nutné překontrolovat uzel po každém povolení.

Lodní uzel

• jeden ze základních, všestranně použitelných uzlů, který je základem pro vázání mnoha jiných uzlů,
  • spolehlivě drží na válcovitých předmětech, které mají hladký i drsný povrch,
  • v praxi se používá např. k zajištění karabiny. a mnoha dalším činnostem.

Plochá spojka

• plochý uzel, který netlačí, proto je používán převážně v lékařské praxi na ovazy, šátky a podobně,

• je možné jej použít i na svazování dvou lan,

• uzel lze snadno uvolnit, pokud je však zatažen silně a lano je navíc navlhlé, rozvazuje se velmi špatně.

Zkracovačka

• tento uzel použijeme v případě, že nechceme řezat lano, kdykoliv potřebujeme kratší kus,
  • zkracovačka je  zvláště nevhodná na lana málo ohebná a tlustá,
  • pokud je potřeba lano zkrátit více, je možné pokračovat několikanásobnou zkracovačkou.

Uzel na proudnici

• speciální druh uzlu, který je používaný pouze u hasičů,
  • je využíván především k upevnění proudnice k lanu tak, aby se vedení mohlo vytahovat např. do vyšších pater budov nebo transportovat přes překážky.